Kalça Kireçlenmesi - Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Kireçlenmesi - Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça eklemini femur ve asetabulum diye adlandırlan iki kemiğin eklem yüzeyleri oluşturmaktadır. Vücut ağırlığını taşıyan hareket kabiliyetmizi sağlayan vücuttaki en büyük iki eklemden biridir. Yaş ilerledikçe bazen romatoid artrit yada kırık gibi sebeplere bağlı bazen de hiç bir neden olmaksızın bu eklem yüzeyleri aşınmakta ve uyum bozulmaktadır. Halk arasında kireçlenme diye adlandırılan tıbbi olarak osteoartrit özel adı ile koksartroz dediğimiz rahatsızlık gelişebilmektedir. erken evrelerinde kilo verme kas güçlendirme, ağrı kesici veya eklem için enjeksiyonlarla şikayetler geçirilmeye olası ameliyat seçenekleri geciktirilmeye çalışılır. Ancak bu tedavilere cevap alınamadığı, hareket kapasitesinin engellendiği ve özellikle de geceleri de uyutmayan ağrılar başladığında artroplasti dediğimiz protez ameliyatları yapılmaktadır. Doğru endikasyon ve tekniğine uygun yapılmış bir artroplasti ameliyatı sonrası 15-20 yıl kadar sorunsuz yaşayabilmektedir. Bu artroplasti ameliyatlarıda zamanla sorun çıkartabilmekte ve revizyon dediğimiz daha ayrıntılı anlatılacak daha karmaşık ameliyatlarada gerek duyulabilmektedir.

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz)

Kalça eklemlerin degeneratif değişikliklerle aşınması ve eskimesine denir.

Devamını Oku
Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça Protezi Ameliyatı

Kalça eklemi kireçlenmesi medikal tedaviye rağmen geçmiyor ve günlük yaşamı engelleyecekkadar rahatsız ediyorsa kalça protezi ameliyatı ile tedavi edilir.

Devamını Oku
Kalça Protez Önerileri

Kalça Protez Önerileri

Kalça, vücudumuzdaki en büyük eklemlerden biridir. Kalça protezi ameliyatı günümüzde çok sık yapılan, cerrahi tecrübenin arttığı, protez üretim kalitesi artmış, ameliyat sonrası fizik tedavi ve aile bilinçliliği artmış durumdadır.

Devamını Oku