Selim (İyi Huylu) Yumuşak Doku Tümörleri

Selim (İyi Huylu) Yumuşak Doku Tümörleri

İyi huylu yumuşak doku tümörleri oldukça sık görülmekte olmakla birlikte maling tümörleri ayrım yapılması oldukça önemlidir. Aksi ispat edilmedikçe her kitleyi kötü huylu olabileceği akılda tutulmalıdır. Radyolojik olarak MR veya USG ile görüntülenmeli ve multidispliner ekipçe değerlendirilmelidir. Şüphe varsa biyopsi ile tanı kesinleştirilmelidir.

diz multilobiler ganglion kisti
shoulder synovial chondromatosis
Elastofibroma Dorsi

Elastofibroma Dorsi

Daha çok orta ileri yaş bayanlarda sırt bölgesinde skapula ile kostalar arasında oluşan reaktif yumuşak doku büyümesidir. İyi huylu yumuşak doku oluşumudur. Klinik şikayet yoksa takip edilebilir. Ancak ağrı, hareket kısıtlığı veya kozmetik rahatsızlığa sebep oluyorsa ameliyatla çıkartılması gerekmektedir.

Devamını Oku
Ganglion Kisti

Ganglion Kisti

Eklem bölgelerinde en sıklıklada elbilek dorsal bölgede görülür. eklem kapsülü ve sıvısının aşırı zorlanmalara karşı tepti olarak fıtıklaşmasın abağlı geliştiği söylenir. kesin sebebi bilşinmemekte ve hayatı tehdit edivci bir durum değildir . Aşırı büyürse, ağrı yaparsa veya kozmetik nedneler le ameliyat ile çıkarılabilir. NAdirde olsa tekrarlama ihtimali vardır.

Devamını Oku